Ar depresija gali sukelti fizinį skausmą? Dažniausi fiziniai simptomai, įrodantys, kad depresija, nėra tik „galvoje“


Dažnas mūsų, pajutę fizinius skausmus, ieškome pagalbos specialistų kabinetuose. Tačiau gavę tyrimų rezultatus, patvirtinančius puikią fizinę sveikatą, nesuprantame – kodėl mums vistiek skauda?

Neretai net nesusimąstome, kad depresija ir skausmas yra glaudžiai susiję. Šią psichinę ligą dažnai susiejame su emociniu skausmu, pavyzdžiui, liūdesiu, verksmu ar beviltiškumo jausmu, tačiau tyrimai rodo, kad depresija gali pasireikšti ir kaip fizinis skausmas. Kartais fizinis skausmas gali būti pirmas ar net vienintelis depresijos požymis.

Dažniausiai pasitaikantys fiziniai depresijos simptomai:

1. Nuovargis ar neturėjimas energijos

Nuovargis yra dažnas depresijos požymis. Kartais mes visi galime jaustis vangiai, tikėdamiesi visą dieną likti lovoje. Ir nors dažnai manome, kad išsekimą lemia stresas, depresija taip pat gali sukelti nuovargį. Tačiau skirtingai nei kasdieninis nuovargis, nuovargis atsiradęs nuo depresijos, gali sukelti koncentracijos problemų, dirglumo jausmą ir apatiją. Depresija sergantys žmonės dažnai neramiai miega, tad jaučiasi vangiai net ir po visos nakties poilsio.

2. Galvos skausmai

Tikriausiai sunkiai rastume žmogų, kuris nėra patyręs galvos skausmų. Jie yra tokie įprasti, kad mes dažnai manome, kad tai nieko rimto. Įtemptos gyvenimo situacijos gali sukelti galvos skausmus, tačiau juos ne visada iššaukia stresas. Jei pastebėsite perėjimą prie kasdienių galvos skausmų, tai gali būti depresijos požymis. Skirtingai nei varginantys migreniniai galvos skausmai, susiję su depresija nebūtinai trukdo žmogaus kasdieninei veiklai ir yra apibūdinami kaip “įtampos galvoje skausmu” ar “pulsuojančiu skausmu”, ypač aplink antakių zoną.

3. Skrandžio skausmas ar dirglumas skrandyje

Neramumo ar baimės jausmas skrandyje yra vienas labiausiai atpažįstamų depresijos požymių. Atsiradę skrandžio spazmai dažnai prilyginami dusuliui ar menstruacijų skausmams ir visiškai nesureikšminami.

Skausmas, kuris sustiprėja, ypač kai kyla stresas, gali būti depresijos požymis. Harvardo universiteto mokslininkai teigia, kad diskomfortas skrandyje, pavyzdžiui, mėšlungis, pilvo pūtimas ar pykinimas, gali būti ir dažnai yra blogos psichinės sveikatos požymis. Anot jų, depresija gali sukelti virškinimo sistemos sutrikimą, kurį lengvai galima supainioti su tokiomis ligomis kaip dirgliosios žarnos sindromas.

4. Nugaros ar viso kūno raumenų skausmai

Nubudę ryte galite jaustis gerai, tačiau pasėdėjus porą valandų darbe ar mokyklos suole, gali atsirasti nugaros skausmai. Nors šie skausmai dažnai susiję su bloga laikysena ar traumomis, jie taip pat gali atsirasti kaip psichologinės kančios požymis.

Įtampa, atsiradusi kaklo ir pečių srityje, gali atsirasti nuo emocinės įtampos galvoje, kuri smegenų nervų grandinėmis perduodama į viršutinę nugaros dalį. To pasekoje, galite pradėti jausti varginančius nugaros skausmus.


Jei manote, kad jums pasireiškė depresijos sukelti fiziniai skausmai, patariame kreipti į šeimos gydytoją ar psichinės sveikatos specialistą.